سولفات منگنز

سولفات منگنز

سولفات منگنز (Manganese sulfate) یک نمک معدنی با فرمول شیمیایی MnSO4 است، که اغلب به صورت هپتاهیدرات وجود دارد. سولفات منگنز ماده ای جامد به رنگ صورتی کمرنگ است که پیش ساز فلز منگنز و بسیاری از ترکیبات شیمیایی دیگر است. ساختار سولفات منگنز مونوهیدرات (MnSO4·H2O) توسط کریستالوگرافی اشعه X تعیین شده است. مانند بسیاری از سولفات های فلزی، سولفات منگنز انواع هیدرات ها را تشکیل می دهد: مونوهیدرات، تتراهیدرات، پنتاهیدرات و هپتاهیدرات. همه این نمک ها در آب حل می شوند و محلول های کمرنگ صورتی 2+[Mn (H2O) 6] ایجاد می کنند.

 

مشخصات سولفات منگنز:

فرمول شیمیایی:  MnSO4

وزن مولکولی: 151.001 گرم بر مول

چگالی: 3.25 کیلوگرم بر متر مکعب

نقطه ذوب: 710 درجه سانتیگراد

نقطه جوش: 850 درجه سانتیگراد

 

کاربردهای سولفات منگنز:

سولفات منگنز یک ماده مجاز برای تامین منگنز مورد نیاز حیوانات، گیاهان و انسان است و کاربرد اصلی این ماده به عنوان افزودنی غذایی و کود است. به عبارت دیگر این ترکیب می تواند به عنوان یک مکمل غذایی و ریزمغذی مورد استفاده قرار گیرد. این عنصر آنزیم های مختلفی را برای هضم مناسب و استفاده از مواد غذایی در بدن فعال می کند، آنزیم هایی مانند پلی ساکارید پلی مراز، آرژیناز کبد، کولین استراز و کربوکسیلاز پیروات. تأمین منگنز از بروز علائم کمبود آن از جمله حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن، درماتیت و تغییر در رشد و رنگ مو جلوگیری می کند. منگنز همچنین به تغذیه اعصاب و مغز کمک می کند و برای رشد طبیعی اسکلت بدن لازم است.

در گیاهان منگنز نقش اساسی در فتوسنتز دارد و در صورت وجود به مقدار کافی می تواند تحمل استرس را در گیاهان افزایش دهد. این ماده فعال کننده بیش از ۳۵ آنزیم مختلف است و بیوسنتز لیگنین را افزایش می دهد که می تواند حملات ناشی از عوامل بیماری زای خاک را کاهش دهد. بنابراین، کاربرد کود منگنز می تواند در بهبود مقاومت در برابر بیماری موثر باشد و به فعال سازی فرآیندهای مهم آنزیمی برای یک گیاه با عملکرد بالاتر کمک کند.

 

منگنز همچنین جهت تصفیه آب آشامیدنی استفاده گسترده ای دارد؛ در لعاب ها، لاک ها، سرامیک ها، رنگرزی، کودها، قارچ کش ها و شناورسازی سنگ معدن استفاده می شود؛ و در تولید شمش روی جهت حفاظت از آند های سربی  و همچنین در تولید مس کاتدی جهت حفاظت از آند های سربی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای جستجو تایپ کرده و اینتر را بزنید

سبد خرید